PARKLOT > Artykuły > Parking przy lotnisku Warszawa - wszystko co musisz wiedzieć o Lotnisko Chopina odloty

Parking przy lotnisku Warszawa - wszystko co musisz wiedzieć o Lotnisko Chopina odloty

Lotnisko Chopina na warszawskim Okęciu jest największym portem lotniczym w tej części Europy. Obsługuje rocznie ok. 18 mln pasażerów na 7 rozkładowych połączeniach krajowych i 112 zagranicznych. Wylot z dużego lotniska może być okupiony niepotrzebnym stresem. Na szczęście to również oznacza bogatą ofertę parkingów przy lotnisku Warszawa.

parking przy lotnisku Warszawa

Jak dojechać na parking przy lotnisku Warszawa?

Bardzo wygodną formą dotarcia do parkingu przy lotnisku Warszawa jest komunikacja kolejowa. Istnieje bezpośrednie połączenie stacji Warszawa Lotnisko Chopina z kilkoma podwarszawskimi miejscowościami (Sulejówkiem, Legionowem, Radzyminem) oraz Łodzią. Dodatkowo na głównych warszawskich dworcach są dogodne przesiadki z wielu miejscowości w całej Polsce.

Kolejną możliwością aby dotrzeć na parking przy lotnisku Warszawa jest skorzystanie z miejskiej komunikacji autobusowej. 5 linii autobusowych docierających do terminala przejeżdża przez kluczowe węzły komunikacyjne miasta, obsługując również klientów największych hoteli. Są to linie:

  • 175 z Placu Piłsudskiego,
  • 188 z Gocławka Wschodniego,
  • 148 z ulicy Wiatracznej,
  • 331 z Alei Wilanowskiej,
  • linia nocna N32 z Warszawy Centrum.

Jest również możliwość dojazdu do lotniska Okęcie, i do parkingów przy lotnisku Warszawa, autobusami dalekobieżnymi, które zatrzymują się na specjalnie przygotowanym terminalu autokarowym. Tutaj też zatrzymują się autokary obsługujące grupy zorganizowane.

Pod sam terminal i na oficjalny parking przy lotnisku Warszawa można też komfortowo dojechać taksówką. Pasażerowie mają także możliwość dojazdu samochodem, zatrzymując się na krótko (do 7 minut) w Strefie Kiss & Fly, lub korzystając z jednego z parkingów przeznaczonych dla podróżnych.

Parklot – tani i bezpieczny parking przy lotnisku Warszawa

Na terenie lotniska Chopina znajdują się 4 parkingi przy lotnisku Warszawa i parking BUS, na których można bezpiecznie pozostawić samochód. Jest to Parking przy lotnisku Warszawa Premium dla szczególnie wymagających klientów, parkingi wielopoziomowe P1 i P2 oraz parking długoterminowy P4 nieopodal hotelu Courtyard by Marriott, przeznaczony dla kierowców pozostawiających auto na dłużej niż 1 dzień. Parkingi przy lotnisku Warszawa dysponują miejscami dla osób niepełnosprawnych. W sumie do dyspozycji pozostaje ponad 3 200 miejsc, mieszczących się bardzo blisko hali Odloty lotniska Chopina.

Warto rozważyć zatrzymanie się na Parkingu przy lotnisku Warszawa Premium, ponieważ bilet uprawnia do skorzystania z szybkiej ścieżki kontroli bezpieczeństwa (tzw. Fast Track).

Wygodną opcją jest wcześniejsza rezerwacja na parking przy lotnisku Warszawa. Dzięki temu nie trzeba martwić się o wolne miejsce, a także w łatwy sposób otrzymać fakturę za parking. 

Zdecydowanie nie należy pozostawiać nawet na chwilę samochodu na jezdniach bezpośrednio przed terminalem. Grozi to mandatem, a nawet odholowaniem pojazdu na koszt właściciela. Bezpieczny i wygodny sposób pozostawienia auta to tylko parking przy lotnisku Warszawa.

Parking przy lotnisku Warszawa - Lotnisko Chopina odloty

Odloty z lotniska Chopina w Warszawie odbywają się z Terminala A. Jest to nowoczesny i przestronny budynek, połączony ze stacją kolejową, co bardzo ułatwia skomunikowanie pasażerom dojeżdżającym pociągami. Do dyspozycji podróżnych jest 108 stanowisk do odprawy biletowo-bagażowej i 45 bramek umożliwiających wejście na pokład samolotów oraz 27 rękawów łączących terminal z samolotami. Pasażerowie mają bezpłatny i nielimitowany dostęp do internetu.

Aby wejść na teren terminala przy parking lotnisko Warszawa należy okazać bilet lotniczy i kartę pokładową (może być w formie elektronicznej) lub inny dokument będący potwierdzeniem, że jest się uprawnionym do podróży lotniczej. Obecnie każdy pasażer podlega również obowiązkowemu mierzeniu temperatury. Osoba z objawami koronawirusa może zostać niedopuszczona przez służby medyczne do odbycia lotu. Dodatkowo każda osoba przebywająca na terenie terminala ma obowiązek zasłaniania twarzy i nosa i dezynfekowania rąk. Maseczki i żele antybakteryjne można nabyć przed terminalem. Obecnie zalecane jest, by nie przyjeżdżać na teren lotniska Chopina znacznie wcześniej przed planowanym odlotem. 

Po wejściu do terminala pasażer powinien udać się do właściwego stanowiska odprawy biletowo-bagażowej (check-in). Odpowiednie stanowisko odprawy wyświetlane jest na monitorach systemu informacyjnego, usytuowanych na terenie całego terminala. Przy stanowiskach odprawy można również nadać bagaż rejestrowany. Ze względu na ograniczenie liczby punktów check-in należy spodziewać się wydłużenia procedury i uzbroić się w cierpliwość. Warto też pamiętać, że tylko niektóre punkty handlowe i gastronomiczne będą otwarte.

Auto zostawione przy parkingu przy lotnisku Warszawa i co dalej

Po odprawie podróżny podlega kontroli bezpieczeństwa, która odbywa się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa epidemicznego, w tym społecznego dystansu. Następnie osoby udające się do państwa spoza Strefy Schengen będą skierowani do dodatkowej kontroli dokumentów. 

Aby dostać się na pokład samolotu należy udać się do tzw. gate'u, czyli stanowiska ostatniej kontroli przed wejściem do samolotu. Informacje o numerze gate'u dla danego rejsu wyświetlane są na monitorach informacyjnych zawieszonych na terenie terminala. To tam odbywa się tzw. boarding, czyli wejście na pokład samolotu po okazaniu dokumentu tożsamości i dokumentów podróżnych. Warto sprawdzić na karcie pokładowej, o której godzinie boarding się rozpoczyna.

W tym momencie można mieć ze sobą jedynie bagaż podręczny. Zasady związane z bagażem podręcznym są różne dla każdej linii lotniczej i należy je sprawdzić na stronie przewoźnika, by nie mieć kłopotów z boardingiem. 

Po zajęciu miejsca w samolocie można już spokojnie oczekiwać na start.

 

Źródło zdjęcia: https://www.lotnisko-chopina.pl/pl/historia.html, fot. Bartosz Makowski