PARKLOT > Artykuły > Lotniska w Polsce i parking na lotnisku - 5 porad na udany wyjazd z rodziną

Lotniska w Polsce i parking na lotnisku - 5 porad na udany wyjazd z rodziną

Planujesz rodzinną podróż korzystając z usług linii lotniczych. Podpowiemy ci, jakie kierunki lotów możesz obrać korzystając z pięciu międzynarodowych lotnisk funkcjonujących w Polsce, a także czym się kierować kiedy wybieramy parking na lotnisku.

parking na lotnisku

Lotniska w Warszawie - parking na lotnisku Okęcie i Modlin

Dwa najważniejsze lotniska Warszawy to Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina, czyli lotnisko Warszawa-Okęcie, usytuowane na warszawskich Włochach oraz Port Lotniczy Warszawa-Modlin, popularnie znany jako lotnisko Modlin, zlokalizowany w Nowym Dworze Mazowieckim.

  1. Lotnisko Warszawa Okęcie zostało otwarte w 1934 roku i funkcjonuje jako główna baza Polskich Linii Lotniczych LOT. Imię wybitnego polskiego pianisty i kompozytora nadano mu w 2001 roku. To największe polskie lotnisko rocznie obsługuje ponad 18 milionów pasażerów, co stawia je na pierwszym miejscu w Polsce. Znajduje się w granicach miasta i można dojechać do niego zarówno autobusem jak i pociągiem Szybkiej Kolei Miejskiej. Według planów w 2027 roku ruch pasażerski z Okęcia ma zostać przejęty przez Centralny Port Komunikacyjny w Stanisławowie. Nie wiadomo jeszcze jaki los spotka loty cargo. Z lotniska Chopina możemy bezpośrednio dolecieć do Paryża, Moskwy, Pekinu, Rzymu, czy też do Londynu. Jak więc widać mamy możliwość obrania ciekawych turystycznie kierunków. Parking na lotnisku Chopina daje możliwość podróżowania z Okęcia całą rodziną.
  2. Port lotniczy Modlin jest jednym z najnowszych polskich lotnisk. Otwarty w 2012 roku, obsługuje przede wszystkim loty krótkiego zasięgu realizowane przez tanie linie lotnicze i loty czarterowe. Jego przepustowość to około 3-3,5 miliona osób rocznie. Planowane połączenie kolejowe nie zostało do tej pory zrealizowane, a na kursujące tam busy trzeba wykupić bilet ze znacznym wyprzedzeniem, więc w tym przypadku dobrym pomysłem może okazać się parking na lotnisku Modlin, a dojazd na określoną godzinę własnym autem na pewno poprawi nasz komfort psychiczny. Jeśli swoją podróż rozpoczniemy na lotnisku Modlin, to za cel możemy obrać choćby Ateny, Liverpool, Barcelonę, Kijów, czy też Sztokholm.

Parking na lotnisku w Krakowie

Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice, to drugie co do wielkości lotnisko w Polsce. Zlokalizowany 11 kilometrów na zachód od Krakowa, rocznie obsługuje przeszło 6 milionów pasażerów. Podróż kolejowa na lotnisko z centrum Krakowa zajmuje 17 minut, ponadto dociera tam linia autobusowa. Ciekawostką jest, że port lotniczy w Balicach dzieli część drogi startowej z 8 Bazą Lotnictwa Transportowego z którą graniczy. Początkowo zakładano niższą liczbę pasażerów, ale ta okazała się niedoszacowana. Z tego względu od 2012 roku prowadzona jest modernizacja, budowa nowego terminala i hotelu. W 1995 roku nadano lotnisku imię na cześć Papieża Polaka, który podczas trwania swojego pontyfikatu odwiedzał Balice wielokrotnie. Jakie kierunki podróży możemy obrać rozpoczynając podróż z Krakowa? Oczywiście możemy stąd bezpośrednio dolecieć do najciekawszych turystycznie miast Europy – Paryża, Londynu, Wiednia, czy też do Aten. Z Krakowa możemy również dolecieć do Tel Awiwu, Nowego Yorku, czy też do Rzymu. Ci, którzy decydują się na wylot z Balic mogą wybrać parking na lotnisku spośród kilku opcji. 

Parking na lotnisku w Katowicach

Otwarty w 1966 roku Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice, znajdujący się 45 kilometrów na północ od Katowic, to lotnisko obsługujące całe województwo śląskie. Pod względem ilości obsługiwanych pasażerów znajduje się na trzecim miejscu. Można na nie dojechać pociągiem, ale linia przechodzi rewitalizację i elektryfikację, co niekiedy stwarza utrudnienia. Prace nad linią kolejową powinny skończyć się w 2022 roku. W Pyrzowicach znajduje się najdłuższy pasażerski pas startowy w Polsce, liczący ponad 3 kilometry długości. Przepustowość lotniska to 5 do 6 milionów pasażerów w ciągu roku, odprawianych w trzech terminalach. W Pyrzowicach w 2005 roku wylądował po raz pierwszy w Polsce największy samolot transportowy świata, ukraiński An-225 Mrija. Katowickie lotnisko może poszczycić się też najwyższą w Polsce, bo mierzącą aż 46 metrów, wieżą kontroli lotów. Rozpoczynając rodzinną podróż z Katowic możemy udać się do Hurghady w Egipcie, Izmiru w Turcji, czy też do Splitu i Palma de Malorca, a prking na lotnisku pomoże nam się w pełni zrelaksować na urlopie.

Parking na lotnisku w Gdańsku

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy działa nieprzerwanie od 1974 roku, lecz pierwotnie nazywany był lotniskiem Gdańsk Rębiechowo. Imię nadano mu w 2004 roku, na cześć prezydenta RP i przywódcy Solidarności Lecha Wałęsy. Jest to trzecie co do wielkości, a czwarte co do liczby odprawianych pasażerów lotnisko w Polsce. Jego usytuowanie w gdańskiej dzielnicy Matarnia, 10 kilometrów od centrum Gdańska sprawia, że dojazd miejską komunikacją autobusową i kolejową jest dosyć wygodny. Lotnisko położone jest w bezpośredniej bliskości trójmiejskiej obwodnicy, więc równie wygodnie można podjechać tam samochodem i wybrać wygodny parking na lotnisku. Ze względu na bliskość największego w Polsce portu morskiego, znaczna część ruchu obsługiwanego przez Gdańsk, to ruch cargo. Planując rozpoczęcie podróży lotniczej z Gdańska za cel możemy obrać Helsinki, Amsterdam, Dubrownik, a także między innymi Alicante w Hiszpanii, czy też Mykonos w Grecji. A to tylko kilka możliwości z naprawdę wielu.

Parkingi na lotnisku

Dojazd na część z głównych polskich lotnisk jest z różnych powodów utrudniony. Nawet w przypadku tych najlepiej skomunikowanych, jeżeli nie mieszkamy w mieście, w którym się znajdują, podróż środkami komunikacji publicznej, może okazać się bardzo uciążliwa. Strach przed opóźnieniami oraz duży i często nieporęczny bagaż, zachęcają do skorzystania ze swojego auta. Najwygodniejszą opcją rzeczywiście jest skorzystanie z własnego samochodu i przyjechanie nim na lotnisko. Parking na lotnisku znajduje się przy każdym z portów lotniczych.

Lotniskowe parkingi gwarantują naszemu samochodowi bezpieczeństwo, a nam znacznie większą wygodę podróży niż w przypadku komunikacji publicznej. W trakcie upragnionego urlopu czy podróży służbowej nie musimy zastanawiać się, czy auta ktoś nie ukradnie. Wszystkie parkingi są strzeżone przez całą dobę siedem dni w tygodniu, a na każdym z nich dodatkowo znajduje się monitoring.

Zostawiając samochód na lotniskowym parkingu, oszczędzimy sobie stresu związanego z dotarciem na czas na lotnisko i zapewnimy komfort w drodze powrotnej. Zmęczeni po niejednokrotnie wielogodzinnym locie, nie musimy już myśleć o taksówce, dotarciu do autobusu lub pociągu. Wsiadamy do własnego środka transportu i bezpiecznie jedziemy do domu.

 

`