PARKLOT > Artykuły > Parking lotnisko Katowice po przebudowie - plan i mapa Pyrzowice

Parking lotnisko Katowice po przebudowie - plan i mapa Pyrzowice

Ruch lotniczy w Polsce dynamicznie rośnie. Chcemy latać więcej i częściej. U boku planowanej budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w siłę rosną istniejące lotniska. Pomimo chwilowego spadku zainteresowania lataniem, spowodowanego ogólnoświatową pandemią COVID-19, wciąż trwa ich rozbudowa. Nowe terminale, większe płyty postojowe i nowy parking lotnisko Katowice – ma zapewnić większą przepustowość. Przyjrzyjmy się planom lotniska w Katowicach Pyrzowicach.

parking-lotnisko-katowice

Polacy latają częściej i częściej decydują się na parking lotnisko Katowice

Do 2019 roku włącznie każdy kolejny okres oznaczał kolejny rekord frekwencji obsłużonych pasażerów. W minionych dwunastu miesiącach wszystkie polskie porty obsłużyły 49 mln osób. Liderem rankingu pozostaje warszawskie lotnisko Chopina obsługujące blisko połowę ruchu. Podium zamykają miasta z południowej krańca kraju – Kraków i Katowice. Obsługują one największych przewoźników – tanie linie lotnicze Ryanair, Wizz Air oraz narodowy PLL LOT. Eksperci są zgodni, pomimo panującej pandemii koronawirusa, długookresowe zainteresowanie podróżami samolotem będzie wciąż rosło. Przybliżając Wam plany lotniska w Katowicach skupmy się zatem na liczbie pasażerów obsługiwanych w Pyrzowicach. Jeszcze trzy lata temu liczba podróżnych sięgała 3,8 mln osób przy 27 295 wykonywanych operacji, aby w ostatnim okresie osiągnąć wartość o milion większą i szerszą ofertę dla tych, któzy decydują się na parking lotnisko Katowice! Nic dziwnego, że biorąc pod uwagę panujący trend, jak również światowe tendencje, lotnisko wymaga rozbudowy. Dla nas, pasażerów, oznacza to także większą ofertę przewozową jak również bardziej przyziemne zmiany. Zobaczmy więc – co się zmieni na powstającym większym obiekcie.

Jak dojechać na parking lotnisko Katowice Pyrzowice?

Lotnisko Katowice Pyrzowice jest międzynarodowym portem zapewniającym obsługę pasażerską Górnośląskiej Metropolii, a więc obszaru o jednej z najwyższej gęstości zaludnienia w Polsce. Oddalone od centrum Katowic o blisko 50 kilometrów, położone jest na przecięciu głównych szlaków komunikacyjnych regionu: przecinającej Polskę w linii północ-południe autostrady A1 oraz wschodniej obwodnicy Górnośląskiego Obwodu Przemysłowego S1. Choć niedaleko położona jest linia kolejowa i planowane jest umożliwienie dojazdu do terminala pociągiem, dziś najszybciej dotrzemy tam samochodem, taksówką lub autobusem. Bezpośrednie połączenia z centrum Katowic oferuje komunikacja miejska specjalnymi liniami lotniskowymi (oznaczonymi literami AP i cyfrą oznaczającą nr linii; np. AP2 obsługuje połączenie z dworca PKP w Katowicach, przez Sosnowiec i stadion w Będzinie do lotniska). Pamiętajmy o obowiązującej wyższej taryfie biletowej za te przejazdy. W cenie normalnego biletu miejskiego na lotnisko dojedziemy za to autobusami miejskimi np. z Bytomia czy Tarnowskich Gór. Alternatywą jest możliwość skorzystania z oferty prywatnych przewoźników, którzy proponują dowóz nawet z sąsiednich dużych miast.

Zamiast autobusem możemy dojechać również autem. Dla posiadaczy prywatnych samochodów przygotowano parking lotnisko Katowice a przejazdy taksówką oferuje m.in. oficjalny przewoźnik lotniska.

Plan i mapa Pyrzowice – parking lotnisko Katowice po przebudowie

Chcąc skorzystać z parkingu lotnisko Katowice należy pamiętać o prowadzonych pracach budowlanych związanych z rozbudową obiektu. To nie pierwsze zmiany na tym lotnisku – do najważniejszych wcześniejszych prac zaliczyć należy budowę nowego pasa startowego w 2015 roku czy nowej wieży kontroli lotów w 2019 roku.  Obecnie lotnisko posiada trzy terminale pasażerskie o łącznej powierzchni blisko 30 tysięcy metrów kwadratowych. To za mało na dynamicznie rosnący ruch pasażerski. Co zmieni się już za rok?

Na parkingu lotnisko Katowice trwają prace związane z jego przebudową. Dzięki rozbudowie terminala B lotniska w Katowicach jego powierzchnia wzrośnie o blisko połowę a przepustowość całego portu wzrośnie nawet do 8 mln pasażerów rocznie. Dla pasażerów wiąże się to nie tylko z większym komfortem korzystania z infrastruktury naziemnej, ale także wpłynie na poprawę jakości procesu odprawy. Liczba stanowisk do sprawdzenia biletów i nadania bagażu wzrośnie o 10, a miejsc kontroli bezpieczeństwa będzie aż osiem. Co więcej, każda z nich będzie na innym poziomie budynku a połączą je szybkie windy.

Rozbudowa lotniska w Pyrzowicach oznacza większa liczbę przewożonych pasażerów. Dla ich wygody zmiany dotyczyć będą również drogi dojazdowej i miejsc postojowych dla samochodów.

Parking lotnisko Katowice Pyrzowice

Osoby przyjeżdżające samochodem na lotnisko w Katowicach mogą dziś skorzystać z oferty trzech parkingów znajdujących się bezpośrednio terminali. Łącznie oferują one blisko 7000 miejsc postojowych. Warto wcześniej skontaktować się z obsługą lotniska, aby nie spotkać się z niespodziankami – takimi jak np. brak miejsc, czy nieprzewidziane przerwy w jego pracy. Zaparkowanie auta bezpośrednio przy terminalu Pyrzowice to nie jedyna możliwość bezpiecznego pozostawienia samochodu przed podróżą samolotem. Aby skorzystać z oferty parkingów w Katowicach Pyrzowicach możemy zapoznać się z propozycją prywatnych firm, które zapewnią nam również transfer pod drzwi terminalu. Warto wcześniej w internecie sprawdzić i taką możliwość. Prywatni przewoźnicy oferują swoim klientom następujące opcje na parking lotnisko Katowice: 

  • VIP Garaże Mega parking lotnisko Katowice - cena za tygodniowy pobyt jest wyższa niż w przypadku innych parkingów ale podróżujący mają szanse zostawić swoje auto w garażach, które chronią samochód przed opadami atmosferycznymi i innymi niebezpieczeństwami
  • Polonia parking lotnisko Katowice - prywatny parking położony zaledwie 400m od terminala lotniska Pyrzowice. Bezpłatny trnasfer na lotnisko zajmuje zaledwie 1 min, a pasażerowie są odstawiani pod same drzwi wejściowe lotniska Katowice Pyrzowice 
  • Big Park parking lotnisko Katowice - najbardziej ekonomiczna wersja parkingu lotnisko Katowice. Tygodniowy pobyt na tym parkingu kosztuje zaledwie 43 zł. 

Rozbudowa lotniska w Katowicach to niewątpliwie dobra wiadomość dla pasażerów. Rosnący ruch lotniczy oznacza konieczność zapewnianie należytej obsługi większej liczbie osób. To także konieczność przeorganizowania oferty na każdy parking lotnisko Katowice. Niewątpliwie już wkrótce liczba oferowanych miejsc wzrośnie. Prawdziwym przysłowiowym szczęściem w nieszczęściu jest fakt, że prace budowlane prowadzone są w czasie pandemii koronawirusa, kiedy ruch lotniczy całkowicie zamarł. Wszystko wskazuje jednak na to, że po jej zakończeniu, port w Pyrzowicach będzie gotowy do obsługi dynamicznie rosnącego ruchu pasażerów.

 

`